temcorubber logo

هزینه ساخت قالب سیلیکونی چقدر است؟

به این خدمت یا کالا نیاز دارید؟

هزینه قالب سیلیکونی چقدر است؟

هزینه ساخت قالب سیلیکونی چقدر است؟

برای ساخت یک محصول سیلیکونی با طرح سفارشی ساخت قالب سیلیکون و ابزارکاری روی آن یک اصل مهم و ضروری است. چرا که یک قطعه سیلیکونی با ابعاد و اشکال سفارشی نیاز به طراحی و ساخت قالب دارد و بدون قالب ساخت قطعه ممکن نیست.

قالب ساخته شده برای یک محصول سیلیکونی مختص همان محصول بوده بنابراین فرآیند طراحی و تولید این قالب در برآورد هزینه بسیار اثرگذار بوده و چز مهم ترین گام های تولید محصول است. در واقع ساخت یک قالب در یک پروژه سیلیکونی مانند سرمایه گذاری بوده که شما به وسیله این قالب می توانید محصول خود را در تعداد مورد نیاز تکثیر و تولید کنید.

هزینه قالب سیلیکونی چقدر است؟

هزینه ساخت قالب سیلیکونی چقدر است؟

هزینه قالب سیلیکونی به ابزار و ماشین آلات مورد استفاده در فرآیند ساخت قالب بر می گردد. این هزینه شامل هزینه های طراحی قالب با استفاده از نرم افزار ، ماشین کاری و ساخت قالب است. هرچقدر ابزار و ماشین آلات مورد استفاده در یک پروژه تخصصی تر و حرفه ای تر باشد هزینه ساخت قالب بالاتر می رود.

چرا هزینه ساخت قالب سیلیکونی مهم است؟

ساخت قالب و هزینه های ان به چند دلیل مهم است.

در درجه اول هزینه ساخت قالب برای تولید کننده یک هزینه قابل توجه بوده و باید به نحوی مدیریت شود تا هزینه های کلی تولید کنترل شود.

ثانیا ابزار و ماشین آلاتی که در ساخت قالب مورد استفاده قرار می گیرند نقش به سزایی در کیفیت قالب و فرآیند تولید دارد بنابراین استفاده از ابزار و ماشین آلات با کیفیت در ساخت قالب می تواند محصول با خروجی بهتر و با کیفیت بالاتر را ارائه کند.

هزینه ساخت قالب سیلیکونی

هزینه ساخت قالب سیلیکونی

آیا هزینه ساخت قالب سیلیکونی ثابت است؟

هزینه ساخت قالب از یک پروژه تا یک پروژه دیگر متغیر است زیرا این هزینه کاملا به پروژه سیلیکونی شما بستگی دارد.

عوامل تاثیر گذار بر روی هزینه قالب چیست؟

در این قسمت مقاله به هفت عامل تاثیرگذار بر روی هزینه قالب های سیلیکونی اشاره می کنیم.

  • دقت ابزار و ماشین آلات مورد استفاده: ابزارها و ماشین آلات پیچیده تر و تخصصی تر معمولاً به زمان، مهارت و منابع بیشتری برای تولید نیاز دارند که می تواند هزینه را افزایش دهد.
  • مواد مورد استفاده در ساخت قالب: به عنوان مثال، استفاده از مواد با کیفیت بالا مانند فولاد کربن یا کاربید تنگستن می تواند هزینه را افزایش دهد، اما ممکن است دوام و عملکرد قالب را نیز بهبود بخشد.
  • زمان پردازش قالب و ماشین کاری مورد نیاز: هزینه قالب سازی می تواند تحت تاثیر زمان پردازش برای ماشینکاری CNC باشد. به طور کلی، هر چه زمان بیشتری برای ماشینکاری CNC مورد نیاز باشد، هزینه قالب بیشتر خواهد بود.
  • سطح دقت مورد نیاز: سطح دقت مورد نیاز برای ابزار و ماشین آلات می تواند بر قیمت تمام شده تأثیر بگذارد. برای مثال، قالب هایی که نیاز به دقت بالایی دارند، مانند مواردی که در صنایع هوافضا یا پزشکی استفاده می‌شوند، ممکن است به فرآیندهای ساخت پیچیده‌تر و تخصصی‌تری نیاز داشته باشند که می‌تواند هزینه را افزایش دهد.
  • نوع فرآیند ساخت مورد استفاده: هزینه قالب می تواند تحت تأثیر فرآیند ساخت مورد استفاده برای باشد. به عنوان مثال، یک قالب نیازمند فرآیند EDM هزینه بیشتری خواهد داشت. ماشینکاری تخلیه الکتریکی (EDM) یک فرآیند تولیدی است که از تخلیه الکتریکی برای حذف مواد از قطعه کار استفاده می کند. از این فرآیند می توان برای تولید اشکال بسیار دقیق و پیچیده استفاده کرد و اغلب برای مواد سخت یا سخت ماشین کاری مانند کاربید تنگستن، فولاد ابزار و سایر آلیاژهای با مقاومت بالا استفاده می شود. EDM معمولاً گران‌تر از ماشین‌کاری CNC است که از ابزارهای برش برای حذف مواد از قطعه کار استفاده می‌کند. ماشینکاری CNC یک فرآیند تولید رایج تر و همه کاره است و معمولاً از EDM هزینه کمتری دارد.
  • اندازه قالب نیز بر هزینه تأثیر می گذارد: قالب با حفره های زیاد دارای ابعادی بزرگتر خواهد بود، در نتیجه به مواد قالب بیشتر و زمان ماشینکاری طولانی تری نیاز دارد، بنابراین هزینه افزایش می یابد.
  • عملیات سطحی، مانند آبکاری یا پوشش، می تواند بر هزینه قالب سازی تأثیر بگذارد. برای مثال، اگر ابزارها و ماشین آلات مورد استفاده در فرآیند تولید به نوع خاصی از پوشش یا آبکاری نیاز داشته باشند، این می تواند هزینه قالب سازی را افزایش دهد.

هزینه ساخت قالب سیلیکونی

نتیجه گیری

هزینه تولید و ساخت قالب سیلیکون به عوامل مختلفی مانند سایز قالب ، جنس قالب و … بستگی دارد. این هزینه مهمترین هزینه در یک پروژه سیلیکونی محسوب می شود بنابراین برآورد اولیه آن گام مهمی در پروژه شما است. چنانچه پروژه ای دارید یا قصد تولید محصول سیلیکونی دارید و می خواهید قیمت قالب آن را برآرود کنید با گروه صنعتی تمکورابر تماس گرفته تا همکاران ما راهنمایی ها و مشاوره های لازم را به شما ارائه دهند.

مطالعه بیشتر در وب سایت HBSilicone

 

محمد تمثال

مهندس مکانیک و علاقمند به قالب سازی و تولید انواع قطعات سیلیکونی و پلاستیکی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo