temcorubber logo

هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک چقدر است؟ + مشاوره قیمت

به این خدمت یا کالا نیاز دارید؟

قالب سازی تزریق پلاستیک

هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک چقدر است؟ + مشاوره قیمت

قالب تزریق پلاستیک بین 100 دلار برای قالب تزریق کم حجم به روش پرینت سه بعدی تا 100 هزار دلار برای یک قالب پیچیده فولادی چند کویته برای حجم تولید بالا هزینه دارند. به طور کلی مهم ترین هزینه در ساخت قطعات پلاستیکی هزینه تولید قالب است که با آن می توان صدها یا هزاران قطعه تولید کرد. قالب گیری تزریقی یک فرآیند ایده آل برای تولید انبوه انواع قطعات پلاستیکی است.

در ادامه به بررسی عوامل مختلف که بر روی قیمت قالب تزریق پلاستیک اثر گذار هستند می پردازیم.

قالب تزریق پلاستیک یکی از فرآیند های پیشرو در تولید قطعات پلاستیکی است که به طور گسترده برای تولید انبوه قطعات یکسان استفاده می شود.

طی فرآیند تزریق پلاستیک مواد مذاب به صورت سریع و فشرده طی حرارت و فشار بالا به قالب تزریق می شود. جنس نوع مواد به نوع قطعه بستگی دارد. محبوب ترین مواد ترموپلاستیک مورد استفاده شامل ABS ، PE ، PS است.

به طور کلی مهم ترین هزینه در ساخت یک قطعه پلاستیکی هزینه ساخت قالب بوده که به عنوان هزینه ابزار نیز شناخته می شود. هزینه طراحی و ساخت قالب به حجم تولید مورد نیاز ، پیچیدگی های قطعه ، مواد و جنس قالب و فرآیندها و ماشین کاری های لازم برای ساخت قطعه بستگی دارد.

ساخت قطعات پلاستیکی به روش قالب تزریق پلاستیک

انواع هزینه های قالب گیری تزریقی

هزینه تجهیزات

ماشین ها و دستگاه های تزریق پلاستیک مختلفی در بازار وجود دارد مانند ماشین های قالب تزریق پلاستیک رومیزی تا ماشین های قالب گیری صنعتی بزرگ که معمولا توسط ارائه دهندگان خدمات تزریق پلاستیک استفاده می شود. تولید قطعات کم حجم و کوچک با ماشین های تزریق پلاستیک رومیزی و یا قالب های چاپ سه بعدی مقرون به صرفه تر هستند.

اگر در قالب گیری تزریق پلاستیک تازه کار هستید یا به دنبال آزمایش و سعی و خطا هستید می توانید با سرمایه گذاری بر روی ماشین های تزریق پلاستیک رومیزی کار خود را شروع کنید.

دستگاه های تزریق پلاستیک صنعتی بزرگ می توانند قیمتی از 50 هزار تا 200 هزار دلار قیمت داشته باشند. این دستگاه ها دارای شرایط متفاوتی برای استفاده بوده و برای استفاده ، نگهداری و نظارت به نیروی کار ماهر نیاز دارند. به همین علت بسیاری از شرکت ها تولید انبوه قطعات پلاستیکی خود را به ارائه دهندگان خدمات و سازندگان برون سپاری می کنند.

جهت دریافت قیمت قالب تزریق پلاستیک و یا به خدمات قالب تزریق پلاستیک نیاز دارید با تمکورابر تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

هزینه ابزار الات

همانطور که در مقدمه هم به آن اشاره شد هزینه های ابزار کاری روی قالب در پروسه ساخت قالب بسیار اثر گذار بوده و محرک اصلی به شمار می رود.

به صورت کلی قالب های تزریق پلاستیک به سه روش ساخته می شوند.

  • ماشین کاری CNC

یکی از متداول ترین روش ها برای ساخت قالب های آلومینیومی و استیل ماشین کاری CNC است. روش CNC یک روش با دقت بسیار بالا بوده که به کمک آن می توان قالب هایی با کویت های بسیار پیچیده تولید کرد. اما ممکن است طی فرآیند ماشین کاری لازم باشد تا چند مرتبه ابزار CNC تغییر پیدا کند که می تواند سرعت تولید و ساخت قالب را کاهش دهد که این به معنی آن است که مطابق با پیچیدگی کار CNC هزینه ساخت قالب نیز افزایش پیدا می کند. علاوه بر آن دستگاه CNC به نیروی ماهر و فضای اختصاصی خود نیاز دارد. به همین علت بسیاری از شرکت های تولید کننده قطعات پلاستیک ساخت قالب مورد نیاز خود را برون سپاری می کنند.

  • ماشین کاری تخلیه الکتریکی یا EDM

عموما از این روش برای طرح های قالب پیچیده استفاده می شود. استفاده از EDM برای قالب هایی استفاده می شود که به راحتی نمی توان با استفاده از ماشین کاری استاندارد تولید کرد. در این روش از یک الکترود برای ایجاد شکل قالب استفاده می شود. الکترود ابزار و الکترود قطعه کار توسط یک سیال دی الکتریک از هم جدا شده و تحت ولتاژهایی قرار می گیرند که باعث تخلیه مکرر جریان می شود. این تخلیه الکتریکی باعث شکل دادن کار نهایی به قطعه می شود. EDM روش بسیار دقیقی بوده و نیازی به عمل آوری اضافی یا پساپردازش خاصی ندارد. مشابه روش CNC این روش هم یک فرایند صنعتی بوده که بسیاری از شرکت ها ترجیح می دهند آن را برون سپاری کنند.

جهت دریافت قیمت قالب تزریق پلاستیک و یا به خدمات قالب تزریق پلاستیک نیاز دارید با تمکورابر تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

  • چاپ سه بعدی

پرینت سه بعدی راه حلی قدرتمند برای ساخت قالب های تزریقی به سرعت و با هزینه کم است. این روش به تجهیزات محدودی نیاز دارد و در عین حال به نیروی ماهر خاصی نیاز ندارد و تولید کنندگان قطعات پلاستیکی می توانند از سرعت و انعطاف پذیری این روش برای ایجاد قالب هایی که هم در دستگاه های صنعتی هم در دستگاه های رومیزی استفاده می شود بهره مند شوند.

از این روش برای توسعه محصول و ساخت قالب های آزمایشی قبل از سرمایه گذاری برای تولید انبوه و نهایی استفاده می شود.

توسعه قالب پیچیده تر نیاز به تخصص بیشتر دارد در نتیجه شرکت ها اغلب ساخت قالب و قالب گیری را برون سپاری می کنند. برای شرکتهایی که تجهیزات و ابزار آلات تزریقی دارند ساخت قالب ها در داخل مجموعه می تواند گزینه ی کم هزینه تری باشد به شرط آن که دانش فنی آن نیز در دسترس باشد.

قالب های ساده و کم حجم ساخته شده به روش پرینت سه بعدی را می توان با یک چاپگر سه بعدی SLA با کمتر از 100 دلار تولید کرد. یک قالب آلومینیومی برای یک دوره تولید متوسط از 1000 تا 5000 واحد در محدوده 2000 تا 5000 دلار قرار می گیرد. قالب هایی با هندسه پیچیده تر و آماده شده برای تولید زیاد (10000) بین 5000 تا 100 هزار دلار می تواند متغیر باشد.

هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک به روش پرینت سه بعدی

هزینه مواد تزریقی

بسته به نیاز نهایی قطعات پلاستیکی از موادی چون ABS ، PS ، PE ، PC ، PP یا TPU می توان در قالب های تزریق پلاستیک استفاده کرد.
هزینه خرید مواد برای قالب های تزریق پلاستیک با توجه به نوع مواد متفاوت است. در خارج از کشور قیمت ترموپلاستیک از 1 تا 5 دلار در هر کیلوگرم است.

جهت دریافت قیمت قالب تزریق پلاستیک و یا به خدمات قالب تزریق پلاستیک نیاز دارید با تمکورابر تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

هزینه های مرتبط با خدمات

تجهیزات مرتبط با قالب گیری تزریقی عموما خود تنظیم بوده و برای انجام کار نیاز به اتوماسیون دارند. ماشین های CNC ، EDM و چاپگرهای سه بعدی برای تولید قالب به مشخصات طراحی و فایل CAD متکی هستند. دستگاه قالب گیری تزریقی نیز برای تزریق مواد به قالب به اتوماسیون متکی است.

هزینه نیروی کار

هزینه های مرتبط با نیروی کار به سته دسته زیر تقسیم می شود.

  • هزینه راه اندازی و پیکربندی
  • هزینه های مرتبط با تعمیر
  • هزینه های مربتط بر نظارت

در هنگام تولید این هزینه ها به هزینه کار و پروژه اضافه می شود.

هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک

بررسی اجمالی و مقایسه انواع قالب تزریق پلاستیک

در جدول زیر به بررسی و مقایسه هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک به روش های مختلف می پردازیم.

تولید کم حجم تولید متوسط تولید با تیراژ بالا
حجم تولید 100 5000 100000
روش تولید و قالب گیری در خود سازمان برون سپاری تولید و قالب گیری قالب برون سپاری تولید و قالب گیری قالب
قالب پلیمر پرینت سه بعدی آلومینیوم ماشین کاری شده فولاد ماشین کاری شده
زمان به قسمت های پایانی 1-3 روز 3-4 هفته 4-8 هفته
تجهیزات مورد نیاز چاپگر سه بعدی، دستگاه قالب گیری تزریق رومیزی
هزینه قالب 100 دلار 3000 دلار 20000 دلار
هزینه مواد 0.5 دلار / قطعه 0.5 دلار / قطعه 0.5 دلار / قطعه
هزینه نیروی کار یا هزینه برون سپاری 2.5 دلار / قطعه 1.5 دلار / قطعه 1 دلار / قطعه
کل هزینه تولید 400 دلار 13000 دلار 170000 دلار
هزینه هر قطعه 4 دلار 2.6 دلار 1.7 دلار
همانطور که در جدول بالا مشاهده می شود برای تولید پرتیراژ و پر حجم بهتر است تا ساخت قالب برون سپاری شده تا قیمت تمام شده هر قطعه پایین تر باشد. اما برای تولید درون سازمان و تعداد کم روش پرینت سه بعدی به صرفه تر است.

جهت دریافت قیمت قالب تزریق پلاستیک و یا به خدمات قالب تزریق پلاستیک نیاز دارید با تمکورابر تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

متغیرهای اثرگذار بر روی هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک

هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک به متغیرهای زیادی و همچنین میزان پیچیدگی طرح وابسته است. همانطور که در قسمتهای قبلی مقاله هم به آن اشاره کردیم قالب های تزریق پلاستیک عمتا به سه روش چاپ سه بعدی ، ماشین کاری CNC و یا EDM بر روی آلومینیوم یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.

قالب نهایی شامل مشخصه هایی مانند هندسه و سطح مورد نیاز برای تزریق ، یه سیستم رونده برای هدایت جریان تزریق و همچنین کانال هایی جهت خنک کردن مواد است.

توجه به این نکته ضروری است که فرآیند تزریق پلاستیک به خنک سازی نیاز دارد. هرچه قالب سریع تر خنک شود ماده تزریق شده سریع تر جامد می شود و چرخه تولید سریع تر می شود. بنابراین کانال های خنک کننده برای قالب هایی با تیراژ بالا اهمیت خاصی دارند. در قالب های کوچک و پرینت سه بعدی خنک سازی به وسیله هوا انجام می شود.

جهت دریافت قیمت قالب تزریق پلاستیک و یا به خدمات قالب تزریق پلاستیک نیاز دارید با تمکورابر تماس بگیرید.

با ما تماس بگیرید

سایر عواملی که بر هزینه ساخت قالب تزیرق پلاستیک اثر می گذارند به صورت زیر است.

  • اندازه قطعه: طبیعتا هرچه اندازه قطعه بزرگتر باشد حجم قالب مورد نیاز نیز بزرگتر می شود. بزرگتر شدن قطعه باعث می شود تا حجم مواد تزریق شده درون قالب نیز افزایش یابد در نتجه افزایش هزینه را در پی خواهد داشت.
  • حجم تولید: تعداد قطعاتی که باید با استفاده از قالب تزریق پلاستیک تولید شوند ، تکنولوژی تولید و کیفیت مواد مورد استفاده بر هزینه نهایی اثرگذار است. پروژه های کم حجم با قالب های پرینت سه بعدی انجام می شوند اما در پروژه های پر حجم ممکن است برای اینکه وقفه ای در پروسه تولید نیفتد از چند قالب به صورت همزمان استفاده شود. اما ذکر این نکته ضروری است که در پروژه های تیراژ بالا هزینه ی قالب بین تعداد زیاد قطعات تقسیم شده و نهایتا محصول ارزان تری به شما می دهد.
  • حجم قطعه و کویت قالب: هرچه اندازه و حجم کویت قالب بزرگتر باشد زمان لازم برای پرس و تزریق قطعه بیشتر می شود. افزایش زمان پرس فرآیند تولید را کند کرده و منجر به افزایش زمان تولید می شود.

هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک

جمع بندی

در این مقاله سعی کردیم به معرفی روش ها و عوامل مختلف اثرگذار بر روی هزینه ساخت قالب تزریق پلاستیک بپردازیم. بیان شد که برای ساخت قطعات پر تیراژ بهتر است تا شرکتها خدمات قالب سازی را برون سپاری کنند. چنانچه شما به خدمات قالب تزریق پلاستیک نیاز دارید ، گروه صنعتی تمکو رابر آماده خدمت رسانی در زمینه ساخت انواع قالب و قطعه تزریق پلاستیک بوده و می توانید با ما تماس بگیرید.

برای مطالعه بیشتر می توانید این لینک را مطالعه کنید.

محمد تمثال

مهندس مکانیک و علاقمند به قالب سازی و تولید انواع قطعات سیلیکونی و پلاستیکی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo