temcorubber logo

حضور صنعت قالب سازی و قطعه سازی در پارک فناوری پردیس

به این خدمت یا کالا نیاز دارید؟

قالب

قالب سازی و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس برای قالب گرفتن قطعات پلاستیک و سیلیکون انجام می شود. در طول تاریخ، صنعتگران از قالب‌ها برای ساختن همه چیز از تسلیحات عصر برنز تا محصولات مصرفی امروزی استفاده کرده‌اند. در حالی که قالب ‌های اولیه معمولاً در سنگ شکل می‌گرفتند، علم مدرن موادی را به وجود آورده است که کار با آن‌ها بسیار آسان‌تر است، مانند سیلیکون. امروزه، طیف وسیعی از صنایع به قالب گیری سیلیکونی متکی هستند. توسعه دهندگان محصول، مهندسان، سازندگان DIY، و حتی سرآشپزها همگی قالب های سیلیکونی را برای ایجاد قطعات می سازند. در این مقاله قصد داریم در ارتباط  با نحوه قالب سازی و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس ، مزایای قطعات سیلیکونی و قالب سازی و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس صحبت کنیم.

 

قالب

تبدیل ایده به محصول با قالب سازی

 

نحوه انجام فرایند قالب گیری و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس

فرآیند استاندارد استفاده از خطوط گرمایش یا سرمایش تعبیه‌شده در قالب‌ها را حذف می‌کند، به طوری که قالب‌ها، که به عنوان تکنسین‌های قالب‌گیری نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند فشار پر کردن، زیبایی‌شناسی و کیفیت کلی قطعه را به دقت کنترل کنند.

قالب گیری لاستیک سیلیکون مایع (LSR) یک ماده بسیار انعطاف پذیر است که به عنوان یک پلیمر ترموست در نظر گرفته می شود، به این معنی که حالت قالب گیری آن دائمی است و نمی توان آن را مانند یک ترموپلاستیک دوباره ذوب کرد. یک ابزار قالب‌گیری LSR خاص با ماشین‌کاری CNC طراحی شده است، بنابراین گزینه‌های مختلف پرداخت سطح را برای قسمت نهایی LSR فراهم می‌کند.

قالب سازی و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس، بیش از حد به یک قطعه اجازه می دهد که حاوی چندین ماده باشد. پس از قالب گیری کل قسمت زیرلایه، ابزار قالب گیری روی پرس نصب می شود. سپس با دست در قالب قرار داده می شود و با مواد لاستیک سیلیکونی مایع یا ترموپلاستیک بیش از حد قالب می شود. قالب‌گیری اینسرت شبیه به قالب‌گیری بیش از حد است، اما معمولاً از یک قسمت زیرلایه فلزی از پیش ساخته شده استفاده می ‌کند که آن را با پلاستیک بیش از حد قالب‌گیری می‌کند تا قسمت نهایی را ایجاد کند.

چرا قالب های سیلیکونی درست می کنیم؟

در قالب سازی و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس، سیلیکون یک انتخاب قوی برای ساخت قالب است؛ زیرا طیف متنوعی از مزایا را ارائه می دهد. شما به راحتی می توانید طرح های سفارشی  مثل انواع شکلات، اشکال یخ، شیرینی و غیره را با استفاده از قالب گیری سیلیکونی ایجاد کنید. خود قالب ها نیز کاملاً بادوام هستند، بنابراین می توانید بدون ترس از شکستگی آنها را به طور مکرر استفاده کنید. آرایش غیر آلی سیلیکون – در مقایسه با لاستیک، همتای ارگانیک آن – آن را در برابر گرما و سرما، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و حتی قارچ بسیار مقاوم می کند.

 

قالب بادی

 

نحوه قالب سازی و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس

 برخی از مزایای قالب های سیلیکونی شامل موارد زیر است:

انعطاف پذیری

انعطاف پذیری سیلیکون کار با آن را آسان می کند. قالب‌های سیلیکونی در مقایسه با مواد سفت‌تر مانند پلاستیک انعطاف‌پذیر و سبک هستند و پس از تشکیل کامل یک قطعه، جدا کردن آن‌ها نیز آسان‌تر است. به لطف سطح بالای انعطاف پذیری سیلیکون، هم قالب و هم قسمت ساخته شده احتمال شکستگی یا بریدگی کمتری دارند. می‌توانید از قالب‌های سیلیکونی سفارشی برای شکل دادن به همه چیز، از اجزای مهندسی پیچیده گرفته تا تکه‌های یخ یا شیرینی‌هایی با تم تعطیلات استفاده کنید.

ثبات

سیلیکون در دمای 65- تا 400 درجه سانتیگراد در قالب سازی و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس  مقاومت می کند. علاوه بر این، بسته به فرمولاسیون، می تواند 700٪ کشیدگی داشته باشد. بسیار پایدار در طیف وسیعی از شرایط، می‌توانید قالب‌های سیلیکونی را در فر قرار دهید، آنها را فریز کنید و در حین برداشتن آن‌ها را بکشید.

 

قالب سیلیکون

نحوه ساخت قالب های سیلیکونی

 

دوام

در بیشتر موارد، از قالب سیلیکونی ریزش های زیادی خواهید داشت. با این حال، توجه به این نکته مهم است که طول عمر قالب ها می تواند بسیار متفاوت باشد. هرچه بیشتر ریخته گری کنید و طرح شما پیچیده تر یا دقیق تر باشد، ممکن است در قالب سازی و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس قالب سریع تر تخریب شود. برای به حداکثر رساندن عمر قالب های سیلیکونی خود، آن ها را با آب و صابون ملایم تمیز کنید، کاملا خشک کنید و بدون انباشتگی آن ها را صاف نگه دارید.

 

قطعه سیلیکونی

شکل گیری سازه های سیلیکونی

پارک فناوری پردیس

پارک فناوری پردیس یکی از بزرگترین پارک های فناوری ایران است که در سال 1380 بهره برداری شد. تا به امروز نزدیک به 400 واحد دانش بنیان و فناوری در رشته های گوناگون مثل مواد صنعتی، مکانیک، زیست، نانو و … در این مکان مورد تأیید قرار گرفته است. قالب سازی و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس نیز یکی از رشته هایی است که در این مکان مورد قبول قرار گرفته است.

 

قالب پلاستیک

دستگاه های مخصوص قطعه سازی و قالب سازی

 

کلام آخر

فرآیندهای قالب‌گیری مدرن شامل قالب ‌گیری تزریق پلاستیک، قالب‌گیری لاستیک سیلیکون مایع، قالب‌گیری بیش از حد، و قالب‌گیری درج می‌شود. نمونه های اولیه سفارشی و قطعات مصرف نهایی با فرآیند قالب گیری تزریق پلاستیک تولید می شوند. به این ترتیب قالب گیری و قطعه سازی در پارک علم و فناوری پردیس بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

 

https://techpark.ir/https://www.tejaratefarda.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%88%D8%A8-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%DB%8C-65/36551-%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA%DB%8C

محمد تمثال

مهندس مکانیک و علاقمند به قالب سازی و تولید انواع قطعات سیلیکونی و پلاستیکی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo